Piotr S. WAJDA informuje:
Dlaczego składowanie w składzie celnym jest ważnym punktem w ochronie aktywów
Przechowywanie w składzie celnym przy zakupie metali szlachetnych to znacznie więcej niż tylko oszczędność podatku VAT przy obrocie białymi metalami. Bardzo ważnym aspektem ochrony majątku jest lokalizacja składu celnego. Auvesta EDELMETALLE AG przechowuje metale szlachetne swoich klientów w Magazynach wolnocłowych – poza systemem bankowym oraz poza UE. A to może stać się najważniejsze w bardzo niedalekiej przyszłości.
Rosnąca inflacja, w gigantycznym tempie rosnące zadłużenie związane z plandemią, oraz regularne dyskusje o podatkach od nieruchomości – co dla zdroworozsądkowego inwestora zupełnie wystarczy, aby zabezpieczyć swój majątek metalami szlachetnymi. UE idzie teraz o krok dalej. Studium wykonalności dotyczące rejestru aktywów dla obywateli w Unii Europejskiej ma na celu zbadanie możliwości rejestracji wszystkich aktywów. Informacja ukazała się 16 lipca 2021 r. i już wywołała spore zamieszanie, bo tym razem mają być ewidencjonowane nie tylko salda pieniężne i nieruchomości.
W artykule czytamy (cyt.): „Zbieranie danych i integracja rejestrów są ważnym instrumentem prawa unijnego w celu przyspieszenia dostępu właściwych organów do informacji finansowych i ułatwienia współpracy transgranicznej.
Celem tego projektu jest zbadanie różnych sposobów gromadzenia informacji w celu utworzenia rejestru aktywów, który można następnie wykorzystać w przyszłej inicjatywie politycznej. Celem jest zbadanie, w jaki sposób można gromadzić i powiązać informacje dostępne z różnych źródeł własności aktywów (np. rejestrów wieczystych, rejestrów przedsiębiorstw, rejestrów powierniczych i fundacji, centralnych depozytów papierów wartościowych itp.), a także projektu, zakresu i wyzwań dla takich Unijnych rejestrów. Należy również wziąć pod uwagę możliwość umieszczenia w rejestrze danych dotyczących własności innych aktywów, takich jak kryptowaluty, dzieła sztuki, nieruchomości i złoto.”
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:358265-2021:TEXT:PL:HTML&tabId=1
Pod pretekstem walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od płacenia podatków mieszkańcy UE powinni teraz całkowicie i dokładnie przejrzeć swoje aktywa – podejmując względnie szybko odpowiednie kroki aby je ratować. Jeśli zignorujesz fakt, że argument przeciwko praniu brudnych pieniędzy i uchylaniu się od płacenia podatków był wcześniej wielokrotnie już używany do wszelkich ograniczeń w transakcjach pieniężnych, teraz w końcu dotarłeś do sedna sprawy.
Można podejrzewać, że te informacje mogą być również wykorzystane do innych celów. Biorąc pod uwagę czas tej inicjatywy, można by także podejrzewać, że ma to związek z obecnym kryzysem plandemicznym. Choć według mnie, o czym piszę w moich newsletterach od samego początku tego teatrzyku plandemicznwgo (zachęcając do prześledzenia moich wcześniejszych newsletterów) – sprawa ma się zupełnie odwrotnie. To cała ta medialna plandemia stworzona została właśnie w tym celu – ograbić i wywłaszczyć z ich własności tych, którzy ten medyczno-genetyczny eksperyment przeżyją. Ale gdzie tam – nie zakładajmy naszych aluminiowych czapek i nie spekulujmy. W końcu rządy nie byłyby w stanie wykorzystać takich danych do nałożenia podatku od nieruchomości, a nawet całkowitego wywłaszczenia z wszelkiej własności. Tak mogą sądzić tylko teoretycy spiskowi najczystszej maści. Czyż nie tak? No chyba że…?
W zasadzie nikt nie mógłby wywłaszczyć majątku, o którym nic nie wiadomo. Tyle na razie jest pewne. Bo gdzie szukać? W przypadku środków na rachunkach, ubezpieczeniach na życie czy umowach z funduszami inwestycyjnymi, uzyskanie informacji jest bardzo łatwe. Istnieje publiczny rejestr nieruchomości i w regularnych odstępach czasu dokonywane są tu wyceny. A metale szlachetne – tylko jeśli kupno i sprzedaż są rejestrowane – jak to ma miejsce w Polsce.
Chyba że korzystasz z usług zagranicznego oferenta o nieposzlakowanej opinii i najwyższym, wyrażonym przez ekspertów i klientów poziomie zaufania. Jak w przypadku Auvesta Edelmetalle AG.
Pytanie dotyczące metali szlachetnych: gdzie je umieścić? Czy powinny być przechowywane w domu, schowane czy zakopane w ogrodzie? Bo jeśli zakopać w ogrodzie, to tylko pod śliwką, bo tam nie rdzewieje. Każdy musi sam decydować. Dzięki wyjątkowej koncepcji przechowywania firma Auvesta EDELMETALLE AG oferuje dobrą alternatywę: magazyny wolnocłowy w neutralnej Szwajcarii. Szwajcaria nie jest członkiem UE. W związku z tym, zgodnie z obecną sytuacją, urzędnicy UE nie mają możliwości uzyskania dostępu do przechowywanych metali szlachetnych.
Istnieją różne rodzaje kupujących. Niektórzy zbierają metale szlachetne i cieszą się przedmiotami z różnymi motywami, rozmiarami itp. Inni po prostu chcą maksymalnej ilości metalu szlachetnego za swoje pieniądze i nie stawiają na możliwości ciągłego ich oglądania. Czy skład celny ma sens dla obu typów? Raczej nie. Kolekcjoner chciałby mieć ze sobą swoje dzieła, trzeźwy inwestor chciałby, żeby było to nieskomplikowane, bezpieczne i poufne. Pytanie, czy nie ma kompromisu. Kolekcjonerzy z pewnością mogliby realizować swoją pasję kolekcjonowania za pomocą kilku sztuk we własnych czterech ścianach i nabywać oraz przechowywać większe aktywa w metalach szlachetnych za pośrednictwem magazynu wolnocłowego.
Dopłaty i opłaty
Każdy, kto zbiera metale szlachetne, powinien poświęcić swój czas i porównać. Od wielu lat istnieją wyniki porównań kilkudziesięciu najbardziej znaczących i godnych zaufania handlarzy metalami szlachetnymi. Porównania te pokazują najlepszych dostawców w branży pozagiełdowej i handlu. Jeśli nie możesz znaleźć porównania – choćby dlatego że żaden z polskich podmiotów nie zajmuje żadnego miejsca na liście 40 najważniejszych i godnych zaufania handlarzy -, istnieją firmy handlujące metalami szlachetnymi z koncepcjami przechowywania, takie jak Auvesta EDELMETALLE AG, która na swojej stronie internetowej www.auvesta.pl wykazuje wyniki tych testów.
Ważnym aspektem jest wielkość zakupowanych sztabek, ponieważ w niektórych przypadkach rozmiary są znaczące w celu utrzymania niskich kosztów produkcji. Jest to ten sam proces produkcyjny, niezależnie od tego, czy odlewana jest sztabka złota o wadze 100 gramów czy sztabka o wadze 1 kilograma. W przypadku dużych sztab znacznie lepiej rozkładają się koszty produkcji w stosunku do wartości materiału. Duże sztabki są zatem zwykle znacznie tańsze niż mniejsze sztabki.
Z monetami jest trochę łatwiej, ale i jednocześnie niekorzystniej. Standardowe monety inwestorskie są produkowane w mennicach. Koszty produkcji są umiarkowane.
To, co znacznie odbiega, to dopłaty dla dealerów. Widać to jednak podczas porównywań sztab i monet o tej samej wadze. Są one podane drobnym drukiem pod „Cena spot + …” pod dostawcą.
Chcąc więc posiadać złoto jako wartość odzwierciedlającą majątek, nie tracąc przy tym na kosztach związanych z mylnym przekonaniem do monet oraz ich znaczenia – w rezultacie płacąc dodatkowo dilerowi jedynie za swój brak kompetencji, należy zdecydować się na to, co odzwierciedla wartość w bezpośredniej i najczystszej postaci wartości kruszcu inwestycyjnego w postaci sztabek, przywiązując jedynie wagę do producenta, aby nie stracić podczas konieczności lub potrzeby odsprzedaży – ponieważ producent posiada jedynie akredytacje LBMA, a nie posiada standardów GOOD DELIVERY.
Co to jest skład celny?
Magazyny wolnocłowe pierwotnie miały służyć jako magazyny tranzytowe w celu ułatwienia handlu. To rodzaj ziemi niczyjej na obszarze państwa. Towary znajdujące się w takim magazynie uważa się za nieprzywiezione i dlatego nie należy płacić ceł przywozowych ani podatku VAT.
Metale szlachetne w magazynie metali szlachetnych o wysokim poziomie bezpieczeństwa, który został zgłoszony jako skład celny, również nie są uważane za importowane. Umożliwia to wolny od podatku VAT handel tymi nieimportowanymi metalami szlachetnymi. Dopóki metale szlachetne nie opuszczają magazynu, nie ma podatku VAT.
Obrót złotem jest zasadniczo zwolniony z podatku VAT (pamiętając o wyjątkowej sytuacji konieczności uiszczenia podatku PCC w Polsce – niedotyczący w przypadku wykorzystania usług firmy Auvesta). Jednak białe metale: srebro, platyna i pallad powodują zwyczajowy podatek od wartości dodanej przy zakupie lub sprzedaży. Magazyn wolnocłowy ma tutaj sens, ponieważ kupujący, który pozostawia w magazynie swoje metale szlachetne, oszczędza VAT na dłuższą metę, kupując jednocześnie więcej metali za kompletną kwotę przeznaczoną na ten cel.
Dostawa jest oczywiście możliwa. Jednakże cały zaoszczędzony podatek VAT byłby wtedy należny. W takim przypadku wskazana byłaby wcześniejsza sprzedaż białych metali i zakup złota zwolnionego z podatku VAT.
Jednak dostawa nie ma większego sensu, ponieważ lokalizacja składu celnego poza UE gwarantuje szczególną ochronę mienia.
Koncepcja przechowywania w połączeniu z korzystnymi warunkami zakupu to kompletny pakiet dla odpowiedniej grupy docelowej. Każdy, kto chce zakupić jak największą ilość kruszców za swoje pieniądze i nie ma ochoty martwić się o bezpieczeństwo, jest tutaj dobrze obsłużony.
Auvesta EDELMETALLE AG oferuje tutaj dokładnie właściwe rozwiązanie, a mianowicie koncepcje zakupu, posiadania i możliwości zarządzania swoim majątkiem z metalami złota, srebra, platyny i palladu w cenach dużych sztab – niezależnie od przeznaczonej kwoty. Duże nominały są znacznie tańsze niż mniejsze nominały ze względu na niższe koszty produkcji. Daje ci to więcej kruszcu za twoje pieniądze.
Pozwala to na łączenie możliwości posiadania różnych metali szlachetnych – inwestycyjną dywersyfikację majątku na niepowtarzalną skale względem roli tych kruszców w światowym przemyśle, oraz nigdzie indziej niemożliwy stosunek bezpieczeństwa utrzymania wartości, do braku ryzyka bankructwa lub choćby nawet straty kapitału. Ale najważniejsze jest to, że te metale szlachetne mają postać fizyczną. Sztabki są przechowywane w bezpiecznym sejfie w składzie celnym w Szwajcarii, poza UE. Daje to nabywcy metali szlachetnych przewagę dzięki zaoszczędzonemu VAT na srebro, platynę i pallad. Ponadto metale szlachetne oferowane są po cenach dużych sztab, nawet przy mniejszych ilościach zakupu. Uwzględniając przejrzystość usług oraz dostępność klientów do wszelkiej dokumentacji wraz z dziennym bilansem firmy – To nie mogłoby być bardziej sensowne.
Życzę wszystkim czytelnikom sukcesów, własności i wolności – Bo tyle Wolności ile Własności.
Wasz
Piotr S. Wajda
Oddany Prawdziwym Wartościom.