Piotr S. Wajda informuje:
Dlaczego złoto oraz metale przemysłowe są teraz tak ważne
Ekspansja podaży pieniądza osłabia siłę nabywczą waluty. Działa to na szkodę państw, które eksportują więcej niż importują. Za surowce i towary otrzymują papierowe pieniądze, które stale tracą siłę nabywczą. Kraje, które importują więcej niż eksportują, odnoszą korzyści, ponieważ otrzymują cenne towary i płacą coraz bardziej bezwartościowymi papierowymi pieniędzmi.
Kiedy prezydent USA Richard Nixon zniósł standard złota dla dolara amerykańskiego w 1971 r., wprowadził reformę walutową. Dolar w dzisiejszej formie ma tylko nazwę wspólną z dolarem sprzed 1971 r. Od 1971 roku podaż pieniądza w dolarach wzrosła 59-krotnie. W rezultacie światowa waluta rezerwowa straciła od 1971 roku 99 procent swojej dawnej siły nabywczej w stosunku do złota.

Rośnie także dług publiczny USA. Tylko obciążenie odsetkowe wzrosło już do ponad jednego biliona dolarów amerykańskich. Teoretycznie rząd płaci odsetki z oszczędności uzyskanych w wyniku dewaluacji dolara w handlu zagranicznym.
W stronę świata wielobiegunowego
Giełda w USA
Rozwój amerykańskich akcji jest odzwierciedleniem zadłużenia. Od 1971 roku indeks Dow Jones wzrósł 57-krotnie. Biorąc pod uwagę, że podaż pieniądza w dolarach wzrosła w tym samym okresie 59-krotnie, jasne jest, jak zmanipulowane są amerykańskie rynki akcji poprzez wzrost podaży pieniądza.
Powinieneś zadać sobie pytanie, czy chcesz narażać się na to ryzyko i czy niewolisz zamienić ex-pozycje kapitałowe na metale szlachetne, aby wycofując się z tego finansowego kasyna obciążonego spekulacją, ryzykiem przegranej, a nade wszystko przeznaczonej do konfiskaty poprzez dematerializacje giełd oraz centralizację długów wybrać święty spokój, a wybierając depozyty w postaci aktywnie zarządzanych i bez ryzyka wzrastających na wartości kruszców zadbać o to, ażeby Twoje owoce dotychczasowej pracy nie zamieniły się na ex-Twoje.
Waluty fiat na całym świecie pod presją
W strefie euro wiele krajów euro straciło obecnie kontrolę. Niektóre państwa członkowskie nieustannie łamią kryteria konwergencji Traktatów z Maastricht dotyczące euro. Nawet Niemcy łamią traktat. Teraz po raz pierwszy wprowadzono środki i sankcje. W grę wchodzi nawet Francja, która jako druga co do wielkości gospodarka w strefie euro, mimo wielokrotnego łamania kryteriów konwergencji, uniknęła dotychczas sankcji.
Z kwotą 24 229,7 mln euro Francja jest drugim co do wielkości płatnikiem do UE po Niemczech z kwotą 30 830,1 mln euro (dane: Federalny Urząd Statystyczny). Jako kraj trzeci, Włochy płacą nieco ponad połowę tego, co płacą Niemcy. Jeśli sytuacja we Francji spowoduje zapalenie ulic, być może Francja zbankrutuje lub wyjdzie ze strefy euro, co wtedy? Co by to oznaczało dla Niemiec?
Od czasu wprowadzenia euro straciło ponad 85 procent swojej siły nabywczej w porównaniu ze złotem. Każdy, kto miał oszczędności w banku, funduszach czy firmie ubezpieczeniowej, musi dziś wydać na zakupy znacznie więcej euro niż w 2000 roku. Liczby na papierze się nie zmieniły, ale te na metkach cenowych owszem.
Wartość pieniężna:
Złoto:
Nominalnie: 633 939,65 euro (przychody ze sprzedaży), siła nabywcza: 396 809,14 euro (co odpowiada pięciokrotności wyniku wartości pieniężnej)
Złoto ponownie oscyluje wokół najwyższego poziomu w historii. Choć wiele osób uważa, że złoto jest obecnie „zbyt drogie”, w Azji ludzie kupują złoto, jakby jutra miało nie być. Prowadzi to z powrotem do dolara dotkniętego inflacją, ponieważ wiele krajów, zwłaszcza kandydaci z BRICS, jest w trakcie wyprzedawania swoich rezerw dolarowych i zamiast tego skupuje złoto.
Rozwiązania te są nie tylko formą wybiegającą o całe dziesięciolecia do przodu jeśli chodzi o ich realizacje, lecz osiągają także pod względem możliwości dostępności do nich statut najwyższej ekskluzywności w dziedzinie budowania, zabezpieczania i zarządzania majątkiem.
To nie posiada żadnej alternatywy.
Wszystkim czytelnikom życzę odwagi do własności. Bo tyle wolności, ile własności.
Oddany Prawdziwym Wartościom