Piotr S. Wajda informuje: 

Posiadanie majątku trwałego – dlaczego metale szlachetne to mało pracy a wiele korzyści.

Jeśli chcesz kupić i posiadać najprostsze aktywa materialne, dobrze posłużą ci do tego metale szlachetne. W przeciwieństwie do innych aktywów materialnych, nie ma przy nich żadnej pracy, będąc tym samym najlepszą ochroną przed utratą wartości.

Pieniądze i ich wartość są obecnie dewaluowane szybciej niż przez ostatnie dziesięciolecia. Wielu inwestorów jest obecnie zadowolonych gdy zamiast ujemnych odsetek lub opłat powierniczych znów pojawiają się odsetki. Więc gromadzą się w bankach oddając swoje oszczędności tylko po to, by zarobić „trochę odsetek”. Ale robiąc to, całkowicie tracą z oczu fakt, że te niskie stopy procentowe nie mają żadnego efektu zachowania wartości.

Inflacja nie tylko całkowicie pochłania sens tego zainteresowania

Na przykład, jeśli dziś zainwestujesz 10 000 euro przy oprocentowaniu 1,5 procent rocznie, po roku będziesz zadowolony ze 150 euro odsetek. Saldo konta wynosi wtedy

10150 euro. Każdy, kto zwraca uwagę tylko na wartości nominalne, może świętować ten wynik i cieszyć się z większego bogactwa.

Jednak związek ze zmianami cen jest często ignorowany. Podczas gdy na początku roku można było zatankować 70-litrowy bak do pojazdu z silnikiem diesla za około 110,88 euro, obecnie (1 września 2022 r.) za taką samą ilość paliwa płaci się 160,30 euro. To ponad 44 procent dodatkowych kosztów w porównaniu ze styczniem. Ale to tylko jeden przykład. Jeśli robisz cotygodniowe zakupy bystrym okiem, przekonasz się, że prawie co tydzień potrzeba nieco więcej pieniędzy na tę samą ilość towarów.

Rosnące ceny są równoznaczne ze spadkiem siły nabywczej środka płatniczego. Tak więc każdy, kto mentalnie pakuje zainwestowane pieniądze pod przykrywką wyimaginowanej satysfakcji i ignoruje rozwój cen, pod koniec roku będzie miał więcej środków w ujęciu nominalnym, ale te środki są warte znacznie mniej. Jaki jest pożytek z posiadania czegoś więcej, jeśli jego wartość stale traci na wartości?

Rozwiązanie: aktywa realne

Środki płatnicze oraz ich pochodne – produkty inżynierii finansowej – nie nadają się na inwestycję. Na rachunkach powinna znajdować się tylko rezerwa do utrzymania bieżącej płynności na utrzymanie, na nieoczekiwane wydatki i krótkoterminowe potrzeby lub plany, takie jak urlop. Resztę należy zamienić w aktywa rzeczowe. Aktywa materialne są niewrażliwe na wpływy inflacyjne. Siła nabywcza jest niezawodnie przechowywana.

Pytanie brzmi, jakie aktywa? Istnieją aktywa materialne, które wymagają inwestycji czasu i wiedzy. Przedmioty kolekcjonerskie mogą znacznie zwiększyć swoją wartość. Ale które przedmioty kolekcjonerskie oferują perspektywę atrakcyjnego wzrostu wartości?

Błyszczący, chromowany, klasyczny samochód może stanowić wartość dodaną, o ile można go przechowywać w suchym miejscu i chronić przed warunkami atmosferycznymi. Regularna konserwacja i pielęgnacja też nie byłaby zła. A w przypadku późniejszej sprzedaży należy oczywiście znaleźć odpowiedniego nabywcę. Tak samo jest ze sztuką. Ale która sztuka jest cenna, a która masowo produkowana?

A co z nieruchomościami? Betonowe złoto zawsze było jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Ale jaka nieruchomość, jaka lokalizacja, jaki jest stan, są plany budowy w pobliżu budynków użyteczności publicznej lub komercyjnej, które mogłyby zwiększyć lub zmniejszyć wartość? Jaka jest struktura ludności w okolicy, jakie są dochody, jaki rozwój gospodarczy, jaki poziom gospodarczy, jaki wpływ miały sytuacje wywołane plandemią na poziom życia lokalnej ludności?

Nieruchomość wymaga konserwacji i okresowego remontu. Jeśli masz najemcę, w najlepszym przypadku wypłacanego i o znikomym ryzyku utraty dochodu, musisz się nim opiekować a nieruchomość musi być zarządzana. W przypadku kilku współwłaścicieli raz w roku odbywa się spotkanie właścicieli. A jeśli nie chcesz sam się tym zajmować, potrzebujesz administracji, która z pewnością nie działa za darmo.

A co z rynkiem akcji który niepoprawnie traktowany jest jak aktywa fizyczne? W dzisiejszych czasach potrzebujesz tylko aplikacji i możesz kupić akcje za pomocą kilku kliknięć. Ale które akcje są obecnie tanie, która firma ma bezpieczną przyszłość, jaka jest ogólna sytuacja rynkowa w obliczu obecnych wyzwań gospodarczych? I czy faktycznie akcje należą do świata fizycznej ekonomii?!?

Czy tak łatwo jest odpowiedzieć na te pytania bez odpowiedniej wiedzy specjalistycznej?

Kupuj proste aktywa

Czy istnieją proste aktywa materialne, które nie wymagają dogłębnej wiedzy lub rozbudowanego zarządzania i które zawsze działają? Tak, są. To szlachetne metale. Metale szlachetne mają wartość wewnętrzną, której nie mogą stracić. Wahające się ceny nie są problemem na dłuższą metę. Jeśli chcesz co miesiąc kupować metale szlachetne za ustaloną kwotę, możesz nawet skorzystać z wahań cen dzięki efektowi uśredniania kursów. Ponieważ wówczas automatycznie kupujesz więcej, gdy ceny metali szlachetnych są niskie, a mniej, gdy ceny są wyższe.

Tylko fizyczne metale szlachetne są bezobsługowe a z adekwatnym poziomem utrzymania wartości siły nabywczej są bezpieczne dla zachowania rezerw czy majątku i kapitału. Ci, którzy nie mają sejfu w domu, mogą zakupić metale szlachetne za pośrednictwem dealera, który oferuje rozwiązanie do przechowywania w postaci oferty w składzie celnym. Tutaj, prócz zachowania pewności przechowywania poza patologicznym systemem bankowym masz nawet tę zaletę, że oszczędzasz na podatku VAT od białych metali, srebra, platyny i palladu. Dzięki rozwiązaniu do przechowywania nie musisz się nawet martwić o odpowiednie nominały, ponieważ zapasy metali szlachetnych są kupowane po cenie dużych sztabek. Majątek jest strzeżony i ubezpieczony według stawki dziennej. Czego jeszcze ci trzeba?

Jako specjalista w zakresie metali szlachetnych, Auvesta EDELMETALLE AG w Holzkirchen oferuje idealne rozwiązanie, a mianowicie koncepcje depozytu z metalami złota, srebra, platyny i palladu. Duże nominały są znacznie tańsze niż mniejsze nominały ze względu na niższe koszty produkcji. Za swoje pieniądze dostajesz więcej kruszcu.

Pozwala to na łączenie możliwości różnych metali szlachetnych. Dywersyfikację, jakiej – ze względu na zakres zapotrzebowania na te metale w ponad 80% gałęzi przemysłowych – nie otrzymasz w najlepiej zdywersyfikowanych funduszach inwestycyjnych. I to bez ryzyka upadłości.

Co najważniejsze, te metale szlachetne mają postać fizyczną, i to właśnie nie daje możliwości braku płynności.

Sztabki są przechowywane w skarbcu o wysokim poziomie bezpieczeństwa w składzie celnym w Szwajcarii, poza UE. Daje to nabywcy metali szlachetnych przewagę dzięki zaoszczędzonemu VAT na srebro, platynę i pallad. Ponadto metale szlachetne oferowane są w Auvesta po cenach dużych sztab, nawet przy mniejszych ilościach zakupu. Lepiej być nie może.

Wszystkim czytelnikom życzę odwagi do własności i wolności – bo tyle wolności, ile własności.

Oddany Prawdziwym Wartościom

Piotr S. Wajda

POZNAJ EKSPERTÓW DS. METALI INWESTYCYJNYCH