Piotr S. Wajda informuje:
Jednak do momentu wyprodukowania gotowego produktu ma miejsce złożony proces. Rafinerie metali szlachetnych odgrywają tu kluczową rolę. Huty w Szwajcarii należą do największych na świecie.
Złoto jest jednym z pierwszych metali przetwarzanych przez człowieka jako materiał. Początki jego wydobycia sięgają wczesnego okresu chalkolitu. Najstarsze znaleziska wyrobów ze złota pochodzą z Bułgarii i datowane są na okres od 4600 do 4300 lat p.n.e.
„Przestarzały”, lecz tym bardziej po dziś dzień ceniony, nie tylko ze względu na to że elegancko się błyszczy, nade wszystko jest cenny ze względu na niepisane prawo natury utrzymania wartości siły nabywczej, oraz przez jego niezniszczalność.
Metal szlachetny to jedno z naturalnych złóż skorupy ziemskiej, z którego należy go wydobywać – albo w postaci rudy złota, albo w postaci rzadszych bryłek, które zostały już rozpuszczone w skale.
W skorupie ziemskiej znajduje się około 30 miliardów ton złota. Rocznie wydobywa się do 2600 ton tego surowca. Według szacunków Światowej Rady Złota (WGC) ilość złota wydobytego dotychczas na świecie wynosi około 200 000 ton. Chiny, Australia, Rosja, USA, Kanada i Republika Południowej Afryki wydobywają dobrą połowę złota produkowanego na całym świecie. W zależności od rodzaju złoża wydobywa się je metodą odkrywkową lub podziemną. Najgłębsza kopalnia złota na świecie, znajdująca się na głębokości około 4000 metrów, znajduje się w Republice Południowej Afryki.
Najważniejsze złoża srebra znajdują się jednak w Meksyku, Chinach i Peru. Większość srebra wydobywa się obecnie z rud, które wraz z ołowiem, miedzią i cynkiem tworzą się w postaci siarczków i tlenków. Dziś prawie nie występuje już w swojej naturalnej postaci, czyli jako czysty pierwiastek chemiczny.
Złoto świata topi się w Szwajcarii.
Przegląd najważniejszych hut i rafinerii metali szlachetnych na świecie:
Argor-Heraeus w Mendrisio, Ticino
Firma powstała w 1951 roku jako Argor S.A. w Chiasso w kantonie Ticino. Nazwę Argor-Heraeus otrzymała w 1986 roku w wyniku fuzji z Heraeus z Hanau w Niemczech, którą Argor przejął całkowicie w 2017 roku. Niemniej jednak popularne sztaby są nadal produkowane pod nazwą Argor-Heraeus w Mendrisio w Ticino. Na rynek inwestycyjny produkowane są sztabki złota od jednego grama do jednego kilograma. Wybijane są sztabki o masie do 100 gramów i odlewane sztabki o masie 250 gramów i więcej. Wszystkie produkty posiadają logo firmy, szczegółowe dane, numer seryjny oraz logo „Szwajcaria”. Argor-Heareus produkuje również sztabki srebra, platyny i palladu.
Cendres + Métaux w Biel w Bernie
Metalor w Neuchâtel, Neuchâtel
Proces wydobycia złota w rafineriach
W rzeczywistym procesie oddzielania złota, występują inne składniki rudy, takie jak srebro i miedź, które są usuwane ze złota przemysłowego i jednocześnie dodawane do recyklingu i złota odpadowego. Do otrzymania czystego złota stosuje się różne procesy – w zależności od pożądanej czystości i wymaganego czasu. Wymagana jest próba 995/1000 lub 999,9/1000. Na koniec czyste złoto ponownie wlewa się do sztabek o różnych rozmiarach. Następnie wykorzystuje się go do produkcji złotych monet lub sztabek złota.
Udział metali szlachetnych pochodzących z recyklingu
Największe potrzeby ma branża jubilerska
Certyfikat LBMA dla sztabek złota i srebra
Dotyczą one wymiarów, wagi i próby, a także oznakowania. Sztaby Good Delivery muszą posiadać kolejny numer seryjny, pieczątkę huty, próbę z dokładnością do czterech cyfr oraz rok produkcji. Nie ma jednak specjalnego znaku zatwierdzenia wydanego przez LBMA. Producenci zazwyczaj używają własnego logo. Rafinerie posiadające certyfikat LBMA cieszą się dobrą reputacją na całym świecie. ich produkty są gwarancją jakości i płynności.
Przegląd wszystkiego, co warto wiedzieć o rafineriach metali szlachetnych
Co roku na całym świecie wydobywa się około 2600 ton złota. Kopalnie o największym wolumenie wydobycia zlokalizowane są w Chinach, Australii, Rosji, USA, Kanadzie i Republice Południowej Afryki.
Najważniejsze złoża srebra znajdują się w Meksyku, Chinach i Peru.
Z Pamp, Argor-Heraeus, Metalor, Valcambi i Cendres Métaux, pięć najważniejszych rafinerii metali szlachetnych na świecie znajduje się w Szwajcarii. Zdecydowanie największą rafinerią jest Valcambi, która rocznie przerabia około 2000 ton metali szlachetnych.
Producenci posiadający certyfikat LBMA produkują sztabki i monety z metali szlachetnych, cieszące się uznaniem na całym świecie i poszukiwane.
Waluty z parytetem złota w „budowie”…
Większa produkcja srebra wraz ze wzrostem cen?
Rozmnażające się depozyty…
Dostęp do magazynów wolnocłowych na całym świecie oraz licencja – jako jedynego w Europie – do handlu z bankami centralnymi na całym świecie, wraz możliwością przechowywania zasobów swoich klientów w sztabach bankowych wymienialnych przez klientów w każdej chwili na dowolne gramatury sztab, daje nie tylko wspomniany już prestiż, lecz przede wszystkim, bezpieczeństwo, poufność oraz najwyższy możliwy poziom wyboru sposobu wraz z realizacją płynności i monetyzacji, ustalając tym samym na światowych rynkach dla pretendentów do handlu kruszcami – nieosiągalne względem korzyści dla klientów standardy.
Świat należy do tych, którzy mają odwagę myśleć inaczej.