Piotr S. Wajda informuje: 

Wartość srebra – dlaczego cena musi rosnąć

Jaka jest wartość srebra?

Cena srebra regularnie próbuje wybić się na plus. I za każdym razem znowu upada. Wygląda na to, że srebro jest uwięzione w swojej niskiej cenie. Dlaczego tak jest i jaka jest perspektywa?

Wraz ze złotem srebro jest najpopularniejszym metalem wśród inwestorów prywatnych. Po tym, jak kilka tygodni temu władze podatkowe zniosły przywilej zróżnicowanego opodatkowania srebrnych monet i sztabek, niezadowolenie przyjaciół srebra było bardzo duże. Mówili, że srebro jest martwe i nie można go już kupować w celach inwestycyjnych.

Oczywiście możesz to ocenić jak chcesz. Ale zniesienie zróżnicowanego opodatkowania nie czyni srebra gorszym metalem. Platyna i pallad są również obciążone pełnym podatkiem VAT podczas handlu. Przyjmuje się to bez sprzeciwu i narzekania.

Cena srebra osiągnęła poziom, który nie może już spaść, ponieważ srebro jest obecnie sprzedawane prawie po kosztach produkcji. Gdyby cena nadal spadała, dalsze wydobycie srebra byłoby dla operatorów kopalń nieopłacalne. Po prostu zamknęliby produkcję i czekali, aż cena srebra pójdzie w górę.

I zrobiliby to.

Dwie trzecie rocznej produkcji srebra wynoszącej około 24000 ton jest wykorzystywane w przemyśle. Według najnowszych danych z Fraunhofer Instytut, istnieje ponad 48000 zastosowań srebra w przemyśle i medycynie.

Brak produkcji kopalnianej stanowiłby poważny problem dla branż, które wymagają dużych ilości srebra. Najpóźniej od tego czasu przeważająca większość prywatnych inwestorów prawdopodobnie nie byliby już w stanie zdobyć srebra, a cena gwałtownie wzrosłaby z powodu niedoboru.

Recykling nie ma jeszcze większego znaczenia dla srebra, ponieważ przy obecnych cenach srebra byłby to proces zbyt nieekonomiczny. W konsekwencji cena srebra musi wzrosnąć, aby kopalnie wznowiły produkcję.

Użytecznym wkładem byłby również zakaz spekulacji srebrem przy użyciu „srebrnych certyfikatów”. Te papiery „wartościowe” są powiązane z ceną srebra i można nimi handlować jak fizycznym srebrem bez logistyki stojącej za fizycznymi towarami. Problem polega na tym, że teoretycznie jedna jednostka srebra za każdy papier musi zostać zdeponowana w skarbcu emitenta papieru.

Posiadacze takich dokumentów mają teoretyczne prawo do zdeponowanego srebra. Jednak z tego prawa na ogół nie korzysta się, ponieważ „papierami srebra” handlują przede wszystkim spekulanci. I nie interesują ich dobra fizyczne. Emitenci zauważyli to i przyjęli zwyczaj wystawiania wielu kwitów dla każdej zdeponowanej jednostki fizycznego srebra.

To normalne, że w obiegu znajduje się od 500 do 900 papierów na jednostkę srebra. Odnotowano nawet „nadsubskrypcję” do 1000 świstków na jedną fizyczną jednostkę srebra. Oznacza to, że wielokrotna ilość srebra staje się zbywalna, co otwiera wrota do manipulacji cenami.

To oszustwo zostałoby zauważone tylko wtedy, gdyby posiadacze papieru skorzystali z prawa do dostawy. Wówczas emitenci musieliby kupować więcej fizycznego srebra, aby móc zaspokoić ten popyt podażowy. Dopóki to się nie stanie, manipulacja ceną srebra będzie trwała.

Wartość srebra jest wyższa niż jego cena. W związku z tym sensowne jest kupowanie srebra po obecnych niskich cenach. W przypadku niedoboru, ponieważ kopalnie ograniczają produkcję, prawdziwa wartość srebra zostanie ujawniona. W naszym codziennym życiu spotykamy srebro w wielu miejscach. Gdy zwrócimy na to uwagę, szybko staje się jasne, jak niezastąpione jest srebro.

Jako inwestycja, srebro jest jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji. Nawiasem mówiąc, przedmiot podatku VAT staje się nieistotny, jeśli srebro po zakupie jest przechowywane w magazynie wolnocłowym. Kupno i sprzedaż są wówczas zwolnione z podatku VAT.

Jako specjalista od metali szlachetnych, Auvesta EDELMETALLE AG oferuje idealne rozwiązanie, a mianowicie koncepcje depozytów z metalami: złotem, srebrem, platyną i palladem.

Ten koncept przechowywania wartości sprawdził się w ostatnich dwóch dziesięcioleciach wykazując niezwykle stabilny wzrost wartości z brakiem możliwości niewypłacalności, a tym bardziej utraty majątku. Zakupy z dywersyfikacją na wszystkie cztery metale są znacznie tańsze – nawet do 40% uwzględniając polski VAT. Za tą samą kwotę dostajesz zatem znacznie więcej kruszcu w zamian za swoje tracące na wartości środki.

Pozwala to również na łączenie możliwości posiadania różnych metali szlachetnych, co przy uwzględnieniu rożnego zakresu ich zastosowania w światowym przemyśle oraz w systemie finansowo-monetarnym daje nigdzie indziej nieosiągalną dywersyfikację swojego majątku. Co najważniejsze, te metale szlachetne występują w formie fizycznej. Tylko i wyłącznie!

Sztaby są przechowywane w skarbcu o najwyzszym poziomie bezpieczeństwa w składzie celnym w Szwajcarii, poza bankowością i UE. Daje to nabywcy metali szlachetnych przewagę dzięki zaoszczędzeniu podatku VAT na srebrze, platynie i palladzie – czyli 100% środków przeznaczone jest w całości na zakup czterech metali Szlachetnych – a tym samym bezcenne możliwości. Ponadto metale szlachetne oferowane są w Auvesta EDELMETALLE AG w cenach dużych sztabek, nawet przy mniejszych ilościach zakupu. To nie może mieć jeszcze większego sensu.

Wszystkim czytelnikom życzę odwagi do używania własnego umysłu, oraz odwagi do własności. Bo tyle wolności ile własności.

Oddany Prawdziwym Wartościom

Piotr S. Wajda

POZNAJ EKSPERTÓW DS. METALI INWESTYCYJNYCH