ZWYCIĘZCY: TRUMP I WIELKA BRYTANIA

Wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych oznaczał przegraną nie tylko dla zwolenników totalnej globalizacji, – czyli Funduszy Hagingowych, Banków Inwestycyjnych oraz Wall Street -. Generalizując można uznać że jest to zwycięstwo konserwatystów.

Donald Trump będzie kolejnym 45 prezydentem USA. Dla wielu amerykanów, ale przede wszystkim dla europejczyków, wielka niespodzianka!

„Make America Great Again!” – Sprawmy aby Ameryka znów była wielka. To był slogan wyboczy Donalda Trumpa. Brzmi obiecująco.

Pomimo że eksperci przepowiadali temu siedemdziesięciolatkowi przez większość wyborów brak jakichkolwiek szans, zaskoczył on wolą walki nie tylko uzyskując kandydaturę z ramienia swojej partii, zostając ostatecznie prezydentem, a Hillary Clinton musiała zaakceptować przegraną.

Typowym jest dla wszystkich prezydentów USA, że profilują się albo za pomocą polityki międzynarodowej, zewnętrznej, albo polityki wewnętrznej. Barack Obama za swoją misję objął sytuację socjalną oraz reformę zdrowotną. Donald Trump jest również prezydentem polityki wewnętrznej.

Dla niego byłoby najlepiej gdyby stany zjednoczone nie wtrącały się w żadne inne sprawy, a jedynie skoncentrowały na swoich sprawach wewnętrznych. I tak odrzuca on międzynarodowe umowy handlowe, zwielokrotnić chce opodatkowanie amerykańskim firmom produkującym za granicą i zdecydowanie wzmocnić rynkową gospodarkę.

Z drugiej zaś strony, osoby zarabiające do 25000 USD, a pary do 50000 USD, mają nie płacić żadnego podatku dochodowego. Można by przypuszczać że albo obecny prezydent elekt ma niezmiernie rozsądnych doradców w swoim sztabie, albo sam posiada podstawowy zakres wiedzy na temat zarządzania i rozwoju gospodarczego.

A co może zmienić się w stosunku do Europy?

Kryzys związany z uchodźcami, zmiany klimatyczne czy kryzys związany z Ukrainą, – jest możliwe że UE znajdzie się niedługo bez pomocy ze strony USA, lub bez nacisku, manipulacji i kontroli ze strony USA.

W przyjmowaniu uchodźców z Syrii Ameryka nie bierze udziału już od dłuższego czasu. Zmiany klimatyczne są dla Donalda Trumpa zwykłym, luźnym określeniem, a co do Rosji, to uważa on że z Vladimirem Putinem będzie się z całą pewnością wspaniale rozumiał.

Fundamentalnie rzecz ujmując, stany zjednoczone czeka nowa, ogromna fala zadłużenia, ponieważ nowe plany podatkowe nie dadzą się teoretycznie inaczej sfinansować. W sumie praktycznie dadzą, ale nie liczę na to że USA wraz z jej prezydentem na czele, zdecydowali by się na rozwiązanie Islandzkie, ogłaszając nieuniknioną i jedynie w czasie odwleczoną upadłość, rozpoczynając wszystko od początku. Sąd najwyższy Islandii skazał 26 Top-Bankowców na łącznie 74 lata pozbawienia wolności. Mieli oni w latach 2001 do 2008 duży wpływ na Kryzys Finansowy który zainfekował również Islandię. Skazani Bankowcy zajmowali wysokie stanowiska, między innymi w Banku Glitnir, Lansbankinn czy też Kaupping. Przy czym najwyższa kara za przestępstwa finansowe lub gospodarcze w Islandii to cześć lat. Rozwiązanie systemu bankowego, konsekwencje pozbawienia wolności dla głównych bankierów oraz polityków tylko po to, aby społeczeństwo mogło rozpocząć od początku i wziąć w swoje ręce tworzenie nowego systemu bankowego oraz zdrowej gospodarki, nie należy do planów nowego prezydenta i byłoby typowo nietypowe dla takiego kraju jak USA, podlegającego w 100%, podobnie jak Polska, kontroli świata finansów.

Będziemy mieli również do czynienia z wewnętrznymi, politycznymi zawirowaniami, ponieważ nowy prezydent postanowił znieść większość rozpoczętych lub wprowadzonych przez Obame reform.

Ameryka podzielona jest obecnie na dwa obozy, lecz taka sytuacja i widok wielu niezadowolonych obywateli miałby również miejsce po wyborze Hillary Clinton.

Europa natomiast musi być przygotowana na podwyższone opłaty za tak zwaną ochronę. Biorąc pod uwagę plany dodatkowego oclenia towarów z zagranicy, chcąc osiągnąć dwieście milionów konsumentów w USA należy się również nastawić na dodatkowe koszty eksportowe.

W przypadku wdrożenia tych planów wygranym będzie Wielka Brytania która dzięki Brexitowi oraz podpisanymi już ze stanami zjednoczonymi umowami handlowymi, dodatkowe opłaty handlowe szczęśliwie ominą. Wielka Brytania wydaje się być w rzeczywistości wielkim zwycięzcą roku 2016, ponieważ nie tylko uwolniła się ona od upadającej unii europejskiej, ale dzięki wprowadzeniu dwóch swoich partnerów gospodarczo-politycznych, – Indii oraz Pakistanu – do SCO ( Shanghai Cooperation Organisation ) -, co oznajmione zostało po kilku latach dyskusji wśród członków organizacji w dniu ogłoszenia wyników referendum w UK.

 

WSZYSTKIM CZYTELNIKOM ŻYCZĘ SUKCESÓW, WŁASNOŚCI I WOLNOŚCI, – BO TYLE WOLNOŚCI ILE WŁASNOŚCI.

WASZ

PIOTR S. WAJDA