Ostatni weekendowy czas spędziłam w Kotlinie Kłodzkiej. Od lat odwiedzam to wyjątkowe miejsce i pasjonuję się historycznymi obiektami południowej części Polski. Dziś zaproponuję Tobie przeniesienie się w czasie i spojrzenie na inwestycje w nieruchomości z perspektywy historii.
Takie rezydencje jak Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim budowane z rozmachem, służyły tylko czasowo właścicielom. Inwestycja ta kosztowała 3 tony złota. Marianna Wilhelmina – z domu Orańska – księżna niderlandzka, która po odziedziczeniu majątku i pomnożeniu go poprzez prestiżowe małżeństwo z synem króla Prus, wybrała Kamieniec jako miejsce pod budowę nowej siedziby rodu. Los jednak zadecydował, że mogła przebywać tam niezbyt długo.

Po burzliwym rozwodzie Mariannę uznano za persona non grata. Wynikiem był m.in. zakaz pobytu na terytorium Prus nie dłużej niż przez 24 godziny, z obowiązkiem meldowania się na posterunku policji przy każdym wjeździe i wyjeździe. Księżna, podejmując decyzje o tej inwestycji, zapewne nie zaplanowała, takiego biegu zdarzeń.
Ostatni spadkobierca/właściciel – książę Waldemar Pruski, zmuszony był do ucieczki przed jednostkami wyzwoleńczymi w maju 1945 r. Mógł ze sobą zabrać tylko to, co zdołał włożyć do kieszeni. Domyślam się, co to mogło być.

Czy Ty domyślasz się, co to było?

Rosjanie objęli we władanie pałac w Kamieńcu 8 maja 1945 roku, gdzie przebywali z przerwami do 24 listopada. Sowieci podpalili budynek pałacu dwa razy, aby zatrzeć ślady grabieży i poczynionych zniszczeń oraz dewastacji wnętrz i zabytkowego otoczenia. Smutno jest oglądać takie założenie pałacowo-parkowe, które najprawdopodobniej nigdy nie odzyska pierwotnego blasku.

Inwestując generujesz pozytywne skutki finansowe i majątkowe, które niosą profity dla Ciebie na wiele lat i/lub dla Twoich spadkobierców.

Jeśli posiadasz wielki majątek przekazywany z pokolenia na pokolenie, to Twoim ograniczeniem w kreowaniu inwestycji będą tylko czas i pieniądze.
Ilu inwestorów stać na takie podejście do finansowania inwestycji?
Ile kilogramów złota posiadasz rozpoczynając inwestycję w nieruchomość?
Dziś za 1 kg złota możesz kupić kawalerkę w dużym mieście lub dwupokojowe mieszkanie w mniejszym.

Zwykle właściciele nieruchomości są uznawani za najzamożniejszych. Ich prawa ujawnione w Księgach Wieczystych podlegają opodatkowaniu (podatkiem dochodowym, podatkiem od nieruchomości, a niebawem pewnie podatkiem katastralnym).
Jakie prognozowane są trendy w świecie finansów? Jak kształtować się będzie migracja ludzi w Europie i na świecie? Jakie kryzysowe sytuacje jeszcze przed nami?
Na te pytania dziś nie znajdę odpowiedzi. Zaznaczę jedynie bezprecedensowy fakt – potęgą są nieruchomości i kruszce. Jedno i drugie aktywo przechowuje wartość co jest porządnym dobrem ludzi majętnych.

Beata Uberna 19.06.2017 r.