Piotr S. WAJDA informuje:

Trzymasz metale szlachetne w domu, czy….?

 

To, czy metale szlachetne lepiej przechowywać w domu, czy w magazynie, to kwestia opinii, a raczej wiedzy i świadomości. Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnych fizycznych metali szlachetnych i chciałbyś rozpocząć tworzenie zapasów metali szlachetnych, przechowywanie jest ważną kwestią, którą powinieneś wcześniej dokładnie przemyśleć.

Wiele osób postrzega skrytki depozytowe jako pierwszy wybór dla swoich metali szlachetnych. Sejfy są uważane za bezpieczne. Ale jeśli przyjrzysz się bliżej, to w obu tych przypadkach zabezpieczenie jest dane tylko w ograniczonym zakresie. W ostatnich latach gwałtownie wzrósł popyt na skrytki. Wynika to z rosnącej liczby włamań do domów i mieszkań. Mniejsze ilości z pewnością można łatwo schować w mieszkaniu. Ale gdy wartości wzrosną, wskazany jest sejf. W przeciwnym razie wartości nie mogą być ubezpieczone. Jednak ryzyko włamania nie znika, wręcz przeciwnie.

Dyskrecja jest kluczem

 

Jeśli kupisz sejf, trudno zachować go w tajemnicy. Ubezpieczenie zwykle oczekuje sejfu, który jest trwale przymocowany do domu lub mieszkania. Te sejfy są ciężkie i często duże. Kupno sejfu lub dostarczenie go z dostawą może wzbudzić ciekawość w okolicy. A jeśli później cenny transport regularnie zatrzymuje się przed twoimi drzwiami i dostarcza metale szlachetne, złodzieje również mogą to zauważyć. Dlatego we wszystkim należy być bardzo dyskretnym i milczeć – i to wobec wszystkich!

Sejf nie zmniejsza ryzyka włamań

W przypadku włamania nie chodzi tylko o skradzione aktywa. Znacznie gorszy jest pomysł mieszkania w domu lub mieszkaniu, do którego uzyskali dostęp obcy. To, co stało się raz, może się powtórzyć. Kto chce zostać w takim domu?

Dlatego wiele osób przechowuje swoje metale szlachetne w skrytkach depozytowych. Bankowych. Na pierwszy rzut oka takie magazynowanie wydaje się anonimowe. Ale pozory są zwodnicze. Po dokładnej analizie, bankowe skrytki depozytowe nie są dobrym wyborem.

Banki zazwyczaj wynajmują skrytki tylko swoim klientom. Ci klienci są dla banku otwartą księgą. Zna wszystkie dochody, wydatki, a często nawet wysokość kredytów i długów.

Oczywiście twój bank „domowy” nie dowiaduje się, co jest w skrytce. Jednak sama informacja o istnieniu skrytki może wywołać nieprzyjemne skutki. W niektórych sytuacjach banki są zobowiązane do zgłoszenia władzom obecności takiej skrytki.

Dyskrecja to tylko jedna opcja

 

Np. Urząd skarbowy jest informowany o śmierci klienta i posiadaniu skrytki. Ale bank jest również zobowiązany do udzielania informacji w innych sytuacjach. Audyt podatkowy, zajęcie majątku itp. To powody, dla których banki muszą zgłaszać istnienie takowej. W praktyce w takich przypadkach bank odmawia klientowi dostępu do swojej skrytki. Dostęp jest wtedy możliwy tylko w obecności urzędnika skarbowego lub innego oficjalnego przedstawiciela.

Dodatkowo dostęp do skrytki uzależniony jest od godzin pracy banku. Jeśli bank pozostaje zamknięty, posiadacz nie może uzyskać dostępu do swojej skrytki depozytowej. Czy też bank w niebezpieczeństwie lub emisja gotówki jest/będzie prawnie ograniczona, bramy banku mogą zostać zamknięte, a zawartość skrytki depozytowej może pozostać niedostępna.

Wolisz prywatnego oferenta skrytki?

Prywatni dostawcy skrytek nie podlegają obowiązkowi oficjalnego raportowania. A przynajmniej ci spoza polski.  Ponadto najem jest zazwyczaj jedyną relacją biznesową między najemcą a właścicielem skrytki. W rezultacie dostawca skrytek nie dowiaduje się niczego o najemcy. Oznacza to, że informacje o istnieniu skrytki pozostają poufne. Pod warunkiem, że najemca zachowa informacje dla siebie.

Możesz również zapłacić za taką skrytkę gotówką. W Niemczech, Austrii czy Szwajcarii jest wielu prywatnych oferentów takich skrytek. Mają oni często dłuższy czas otwarcia niż banki, co pozwala na dłuższy dostęp do skrytki, nawet w czasach kryzysu.

Zabezpieczenie skrytek

Niewłaściwe ubezpieczenie może stanowić zagrożenie zarówno dla skrytek sejfowych – bankowych, jak i prywatnych. Suma ubezpieczenia na skrytkę może być zbyt niska, aby można było przechowywać zawartość, lub nieodpowiednie lub brak podstawowego ubezpieczenia może spowodować straty finansowe dla najemcy w przypadku uszkodzenia. W związku z tym warto przed podpisaniem umowy najmu dowiedzieć się o sytuacji bezpieczeństwa. Z reguły jednak jest to przejrzyście przedstawione przez firmę oferenta.

Przechowywanie w magazynie o wysokim poziomie bezpieczeństwa

 

Zalecane jest składowanie w składzie o wysokim poziomie bezpieczeństwa, jeszcze lepiej w składzie celnym. Z oferty tej korzysta wielu dostawców, handlarzy i właścicieli metali szlachetnych.

Auvesta Edelmetalle AG przechowuje kruszce swoich klientów na przykład w składzie celnym w Szwajcarii. Kosztuje to opłatę, która zwykle stanowi zaledwie ułamek kosztu zakupu sejfu, lub utrzymania bankowej skrytki. W tym celu metale szlachetne są dobrze strzeżone i ubezpieczone w razie potrzeby. Skład celny ma kolejną decydującą korzyść – podatkową.

Magazyn wolnocłowy służy do bezcłowego składowania towarów dla importerów i odsprzedawców. Metale szlachetne, takie jak srebro, platyna lub pallad, przesyłane do składu celnego mogą zrekompensować niekorzystną sytuację podatkową w porównaniu ze złotem. Kupując i sprzedając złoto nie ma podatku VAT.

Uważaj na dostawę: pułapka podatkowa

Dostawa metali szlachetnych ze składu celnego jest możliwa w dowolnym momencie. Tym bardziej, że klient ma stały wgląd w swoje depozyty i zarządza nimi online. Tutaj białe metale srebro, platyna i pallad należy wcześniej wymienić na złoto, co można w każdej chwili dokonać online bez żadnych kosztów dodatkowych, w przeciwnym razie wcześniej zaoszczędzony podatek VAT byłby należny. Zakup i sprzedaż są zwolnione z podatku VAT, ale dostawa nie.

Auvesta Edelmetalle AG oferuje fizyczne złoto, srebro, platynę i pallad w najlepszych cenach. Klienci mogą ustalać ich zakup indywidualnie lub postępować zgodnie z zaleceniem dystrybucyjnym profesjonalnego i doświadczonego znawcy surowcowego. W razie potrzeby wybór ten można jednak zmieniać – z dnia na dzień.

Pozwala to na łączenie możliwości posiadania różnych metali szlachetnych. Sztabki są przechowywane w składzie celnym w Szwajcarii, poza UE. Daje to kupującemu metali szlachetnych przewagę dzięki zaoszczędzonemu VAT na srebrze, platynie i palladzie. Ponadto metale szlachetne oferowane są przez Auvesta Edelmetalle AG po cenach dużych sztabek, nawet przy mniejszych ilościach zakupu. To nie mogłoby być bardziej rozsądne.

Życzę wszystkim czytelnikom sukcesów, Własności i Wolności…

Bo tyle Wolności, ile Własności!

 

Wasz Piotr S. Wajda