Piotr S. WAJDA informuje:

Srebro jest jednym ze zwycięzców kryzysu plandemii.

Ten metal szlachetny jest o ponad 60 procent droższy niż rok temu. Czy nadal warto się zaangażować, czy surowiec jest zawyżony?
Blady metal nie mieni się tak ładnie, jest raczej matowy, a dla nieświadomych inwestorów to zazwyczaj dopiero drugi lub tańszy wybór – spośród metali szlachetnych.
Gdyby chodziło tylko o wygląd, srebro nie mogłoby konkurować ze złotem. Jeśli jednak spojrzeć na wyniki srebra, często niedoceniany towar może bardzo dobrze nadążać za swoim słynniejszym bratem, a nawet go przewyższyć: srebro jest obecnie warte ponad połowę więcej niż w kwietniu 2020 r.

Jednocześnie spojrzenie na trend cenowy na giełdzie pokazuje, że każdy kto inwestuje w srebro, potrzebuje mocnych nerwów. Podczas gdy w 2019 r. biały metal był tymczasowo sprzedawany poniżej 12 € za uncję trojańską, czyli dokładnie 31,1034768 gramów. Obecnie jest sprzedawany za nieco ponad 22 €, a w 2010 r. srebro nawet na chwilę przekroczyło granicę 50 €. Więc skoki kursu są duże. Lecz wartość pozostaje.

Obecnie wszyscy Eksperci od surowców są jednego zdania zakładając, że utrzymujący się silny popyt spowoduje dalszy wzrost cen w przyszłości. Przepowiadają „wielką przyszłość” srebra. Tym bardziej, że trwa obecnie największe dochodzenie przeciwko bankom inwestycyjnym – o spekulacje rynkiem srebra.
W roku 2020 na giełdzie londyńskiej – gdzie ustalane są ceny surowców – przehandlowano „ilością” ponad 4000 (cztery tysiące) razy większą niż zasoby jakimi fizycznie dysponują instytucje finansowe w postaci rezerw, a to jest wbrew ich własnym założeniom i ogólnym warunkom jakie skonstruowali dla swoich inwestorów – ofiar – wszystkie oferowane na rynku ETF-y.
Teraz, z grona ponad dwunastu milionów inwestorów w te „czarodziejskie” produkty inżynierii finansowej wyłoniła się grupa, która złożyła skargę do najwyższej izby kontroli, oraz założyła sprawę sądową żądając przedłożenia przez banki oraz ich ETF-y koniecznych fizycznych rezerw w wysokości conajmniej 5% znajdującego się w obrocie kapitału zainwestowanego w produkty finansowe „na bazie srebra”.
Postawione ultimatum czasowe dla powyższych instytucji kończy się 31.05.2021 r.

Wiem. W moich artykułach i książkach Pisałem o tym już przed ośmiu laty zapowiadając tego typu zagrożenie i opisując takowy scenariusz, i wiem, że jest to tylko jedna z kolejnych kwestii przed którymi ostrzegałem i które z biegiem czasu się realizują. Jednak stwierdzam, że zainteresowanie czytelników jest znacznie większe, czytając o tym co się wydarzyło, niż o tym, co się wydarzy.

Dlaczego metale szlachetne są uważane za jedyną prawdziwą walutę w kryzysie?

Zawsze, gdy na giełdzie i na świecie pojawiają się zawirowania, inwestorzy lubią uciekać do tzw. twardych walut. Do najpopularniejszych należą srebro i złoto. Surowce te są na tyle rzadkie, że są naprawdę drogie, ale jednocześnie są dostępne w wystarczających ilościach, aby można je było wykorzystać jako walutę wymienną na towary i usługi. Zakładając świadomość inwestora – rzecz jasna, i pozostawiając sobie możliwość jak najbardziej elastycznej możliwości upłynnienia kruszcu.
Całkowita strata wartości kruszców jest praktycznie niemożliwa ze względu na samą wartość materiału. Złoto i srebro od wieków są używane jako waluta na całym świecie. A do tego odgrywają niezmiernie istotną rolę w przemyśle.

Czy srebro jest lepszym złotem?

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ceny srebra przewyższała wzrost ceny złoto. Jednak ponieważ rynek srebra jest znacznie mniejszy niż rynek złota, ceny również podlegają większym wahaniom. Srebro jest bardziej agresywne w ruchach spadkowych, a zatem bardziej ryzykowne niż złoto. Z drugiej strony, srebro jest również zwykle bardziej dynamiczne w przypadku ruchów w górę. W przeciwieństwie do złota, srebro jest również dostępne dla osób z ograniczonym budżetem. Ponieważ kilogram sztabki złota kosztuje obecnie ponad 50000 €, podczas gdy kilogramowa sztabka srebra kosztuje mniej niż 1000 €.

Jak obliczana jest cena srebra?

Cena srebra jest zawsze podawana za uncję, a dokładniej za uncję trojańską. Jest to najpowszechniejsza międzynarodowa jednostka miary. (Cena złota jest również podana za uncję trojańską). Uncja srebra jest obecnie warta od 22 € do 24 €. Ale bądź ostrożny: na giełdzie jest ona sprzedawana w dolarach.

Jak mogę kupić srebro?

Najpopularniejszym sposobem jest tak zwany zakup fizyczny. Oznacza to, że klienci kupują metal szlachetny od sprzedawcy w postaci monet lub sztabek. Szczególnie popularne są monety inwestycyjne, takie jak kanadyjski „liść klonu” czy południowoafrykański „Krugerrand”. W porównaniu do monet, które są bite w Europie (takich jak austriacka „Filharmonia”), mają one tę zaletę, że płacą mniejszy podatek przy zakupie.

Dlaczego srebro jest znacznie droższe w zakupie niż na giełdzie?

Największym haczykiem przy fizycznym zakupie monet są wysokie marże.
W przypadku fizycznego srebra do tego dochodzą koszty podatku, bicia, transportu i dostawy. Oznacza to, że dziś za srebrnego Krugerranda trzeba zapłacić 25 – 28 €. Cena srebra na giełdzie wynosi około 22 €. W sumie daje to około 30%. Dopłaty do sztabek srebrnych są znacznie niższe, tym bardziej, jeśli kupujemy po to aby inwestować i posiadać srebro przechowując je poufnie i bezpiecznie w magazynach wolnocłowych – zarządzając i dysponując nimi za pośrednictwem platformy online. Wówczas, żadna z powyższych niekorzyści i dodatkowych kosztów nie występuje.

Jak mogę zabezpieczyć srebro?

Często niedoceniany i niedostrzegany problem: jeśli kupujesz srebro za kilka tysięcy euro, nie powinieneś po prostu wkładać go pod materac ani chować do pudełka po skarpetkach. Koszty zakupu sejfu, skrytki w bankach są nie tylko niekoniecznie bezpieczną formą przechowywania, ale często ponad kosztami zakupu, nie rozwiązując problemu częstego braku płynności – czyli możliwości natychmiastowej sprzedaży.

Jakie są alternatywy przy zakupie srebra?

Papiery wartościowe notowane na giełdzie stanowią alternatywę dla fizycznego zakupu. Chociaż nie błyszczą one tak pięknie jak świeżo wypolerowana srebrna sztaba lub moneta, są stosunkowo łatwe do kupienia i sprzedaży. ETC (Exchange Traded Commodities) to specjalne certyfikaty, które odzwierciedlają cenę srebra. Zdeponowane srebro jest, lub powinno być, zwykle przechowywane centralnie w jednym miejscu. ETC są teraz również dostępne jako plany oszczędnościowe od 25 € miesięcznie. ETC wiążą się jednak ze sporym ryzykiem, które jest trudne do zrozumienia dla laików: papiery są zaprojektowane jako obligacje. W przypadku bankructwa emitenta (co zdarzało się dość często w przeszłości), inwestorzy muszą pracowicie dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu upadłościowym – dotychczas z niezmiernie ograniczonym efektem. W jednym z najsłynniejszych skandali inwestorzy w spółce Pim Gold stracili łącznie około 140 mln euro. W związku z tym, oraz uwzględniając w.w., obecną aferę banków inwestycyjnych i ETF-ów, zalecam, aby polegać na fizycznych zakupach z możliwością dostaw metali szlachetnych pod wskazany adres. Każdy, kto jest bezpośrednio właścicielem metalu, uzyskuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ metal szlachetny w rzeczywistości należy do niego i nie jest pokazywany wyłącznie w formie zabezpieczenia.

Zalecam jednak, aby inwestować nie tylko w złoto lub srebro, lecz także uwzględnić platynę i pallad, a dla wytrawnych i inteligentnych inwestorów, również metale strategiczne. Lecz i w tym przypadku wyłącznie w formie fizycznej – żadnych produktów inżynierii finansowej.

Tak czy inaczej, ostatecznie inwestowanie w srebro to zakład: pewnego dnia ktoś będzie skłonny zapłacić więcej za ten metal. A tym bardziej wtedy, gdy obecna sytuacja doprowadzi do wielkiego resetu świata finansów.

Dlaczego srebro jest tak popularne?

Główną zaletą srebra jest jego wszechstronność. Biały metal jest bardzo popularny zarówno jako metal szlachetny wśród jubilerów, jak i jako metal przemysłowy dla gospodarki. Tam srebro jest wykorzystywane między innymi do ekspansji odnawialnych źródeł energii i digitalizacji, na przykład jako przewodnik na płytkach drukowanych w smartfonach i ekranach lub w panelach słonecznych. Prawie dwie trzecie rocznej ilości wydobywanego srebra jest natychmiast wykorzystywane w jakiejś formie. Silver Institute spodziewa się, że światowy popyt na srebro wzrośnie o około jedenaście procent w 2021 roku.

Auvesta Edelmetalle AG z Niemiec oferuje możliwość posiadania depozytu z metalami złota, srebra, platyny i palladu w najlepszych cenach. Pozwala to na łączenie możliwości posiadania różnych metali szlachetnych. Ale najważniejsze jest to, że te metale szlachetne mają postać fizyczną.
Sztabki są przechowywane w bezpiecznym magazynie w składzie celnym w Szwajcarii, poza UE. Daje to kupującemu metale szlachetne przewagę dzięki zaoszczędzonemu podatkowi VAT na srebro, platynę i pallad. Ponadto metale szlachetne oferowane są w Auvesta po cenach dużych sztabek, nawet przy mniejszych ilościach zakupowych. To nie mogłoby być bardziej rozsądne.

Wszystkim czytelnikom życzę Sukcesów, Odwagi, Własności i Wolności! – Bo tyle Wolności, ile Własności!
Wasz Piotr S. Wajda

Skontaktuj się ze swoim Ekspertem Metali Szlachetnych