Piotr S. WAJDA informuje:

Od listopada 2020 roku Centralny Bank Uzbekistanu (CBU) wydaje specjalnie zapieczętowane sztabki złota. Dzięki tym nowym sztabkom CBU zamierza promować wśród swoich obywateli wykorzystanie złota jako środka gromadzenia wartości i obiegu złota w systemie finansowo-monetarnym.

Coraz więcej rządów i banków centralnych na całym świecie promuje złoto jako środek przechowywania wartości. O czym ja mówię i piszę od 15 lat, a w Polsce od lat 10. Nie jest to zaskakujące, ponieważ złoto utrzymuje swoją siłę nabywczą od tysięcy lat i staje się to dla coraz większej rzeszy ludzi coraz bardziej jasne, że przyszłość walut fiducjarnych jest chwiejna (delikatnie rzecz ujmując) – a banki centralne są tego świadome, wręcz informując o tym na swoich stronach internetowych.

 

Poniżej informacja Włoskiego Banku Centralnego z zeszłego miesiąca :

„Złoto to doskonałe zabezpieczenie przed wszelkimi kryzysami i wysoką inflacją. Złota nie można zdewaluować ani dodrukowywać. Złoto… nie jest aktywem „emitowanym” przez jakikolwiek rząd lub bank centralny, a zatem nie zależy od wypłacalności emitenta.”

Powyższe oświadczenie włoskiego banku centralnego należy rozumieć jako ostrzeżenie: Pieniądze wyemitowane przez banki centralne mają i mogą stanowić ryzyko kontrahenta, ponieważ tracą one swoją wartość, podczas gdy złoto zachowuje swoją wartość. Rozwój banków centralnych, których funkcjonowanie od zarania ich dziejów do dnia dzisiejszego bazuje na złocie jest powolnym przejściem od planu A (Fiat – bezwartościowy środek płatniczy) do planu B (złoto), jak pisałem również w moich artykułach w latach 2011 – do teraz, i co nie omieszkałem opisać w moich książkowych publikacjach.

Uzbekistan również opowiada się za złotem, ponieważ 57% międzynarodowych rezerw CBU składa się ze złota, a od listopada CBU zachęca ludność do kupowania złota jako środka do przechowywania wartości poprzez swoje innowacyjne sztabki złota.‎

Nowe sztabki złota wydane przez CBU mają specjalne opakowanie ochronne, które obejmuje trzy poziomy bezpieczeństwa: unikalny numer seryjny, kod QR do cyfrowego uwierzytelniania w czasie rzeczywistym oraz membranę, która zmienia kolor po rozbiciu. Złote sztabki są standardowej jakości próby 999,9, dostępne w gramaturach 5, 10, 20 i 50 gramów, a ich opakowanie jest wielkości kart płatniczych. Sztabki złota są sprzedawane za pośrednictwem dwudziestu ośmiu oddziałów banków komercyjnych w całym kraju.

Sztabki można w każdej chwili sprzedać bankom komercyjnym, nawet jeśli pieczęć jest zerwana. Za zakup złota odpowiada Navoi Mining and Metallurgical Combinat (NMMC), rafineria akredytowana przez LBMA.

Technologię pakowania opracowano we współpracy z Certiline.

Wcześniej CBU sprzedawało tylko złote monety okolicznościowe o masie jednej uncji trojańskiej. Ale uncja złota jest warta niewielką fortunę dla przeciętnego człowieka w Uzbekistanie – podobnie jak i w Polsce. Dzięki nowym sztabkom w małych gramaturach i gwarancji wykupu, CBU chce udostępnić złoto większej liczbie osób jako instrument oszczędnościowy wraz z możliwością udostępniania ich przy dużych płatnościach. Bank Centralny Republiki Uzbekistanu rozpoczyna sprzedaż sztabek złota za pośrednictwem banków komercyjnych w celu poszerzenia możliwości inwestycyjnych i oszczędności ludności oraz promowania obiegu metali szlachetnych w kraju.
W pewnym sensie sztabki złota CBU można postrzegać jako „wybijanie monet 2.0”. Jednak ze względu na zmienność ceny złota, uważa się, że sztabki będą przede wszystkim służyć jako środek do przechowywania wartości.

Auvesta Edelmetalle AG od ponad dwunastu lat oferuje fizyczne złoto, srebro, platynę i pallad w najlepszych cenach i bezpośrednio od największych producentów na świecie, z korzyścią pominięcia ryzyk związanych z rynkiem wtórnym, na bazie którego działają rynkowe podmioty pośredniczące w handlu metalami szlachetnymi. Klienci mogą ustalać swój  zakup indywidualnie – i to od dogodnej dla siebie kwoty – lub postępować zgodnie z rekomendacją profesjonalnego i doświadczonego eksperta surowców metalowych. W razie potrzeby wybór ten można jednak zmieniać – z dnia na dzień – nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów.

Pozwala to na łączenie możliwości posiadania różnych metali szlachetnych. Na życzenie klienta – co jest najbardziej wartościową korzyścią – sztabki są przechowywane poza systemem bankowym, w składzie celnym w Szwajcarii, poza UE. Daje to kupującemu metale szlachetne przewagę dzięki zaoszczędzonemu VAT na srebrze, platynie i palladzie. Poza tym zarządzający swoimi depozytami klienci mogą swoje sztabki w każdej chwili sprzedać, korzystając z gwarancji sprzedaży. Ponadto metale szlachetne oferowane są przez Auvesta Edelmetalle AG po cenach dużych sztabek, nawet przy mniejszych ilościach zakupu.

To nie mogłoby być bardziej rozsądne, i nie ma na ten moment żadnej alternatywy.

Życzę wszystkim czytelnikom Sukcesów, Własności i Wolności.

Bo tyle Wolności, ile Własności!

 

Wasz Piotr S. Wajda