[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

PIOTR S. WAJDA informuje:

Rosną ujemne stopy procentowe. Czy to systemowe wywłaszczenie?

Od pewnego czasu banki w Niemczech rozstają się z umowami oszczędnościowymi z obietnicami wysokiego oprocentowania dla klientów. Dotyczy to umów na oszczędności mieszkaniowe, ubezpieczeń na życie i, ostatnio, umów oszczędnościowych kas oszczędnościowych. Tymczasem nawet obligacje skarbowe stały się zupełnie nie opłacalne. Oszczędzający, którzy pożyczają pieniądze państwu i instytucjom państwowym, muszą teraz dodatkowo za to zapłacić. Świat stanął na głowie?

Inwestycje, które były nam znane od dawna, wydają się nie mieć najmniejszego sensu. Większość ofert rzadko płaci odsetki, a wiele z nich nawet przynosi ujemny efekt – czyli straty. Kto ma środki na swoim koncie, zostanie ukarany. A kto pożycza pieniądze państwu, może nawet za to zapłacić. Wartości pieniężne konsekwentnie tracą na znaczeniu, jeśli chodzi o oszczędzanie i inwestowanie. Ale to dobrze. Pieniądze na rachunkach nie są prawnym środkiem płatniczym. Jeśli więc wypłacisz pieniądze z rachunków i zatrzymasz gotówkę w domu, znów będziesz mieć przynajmniej legalne środki płatnicze.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

foto: https://g2.infor.pl/p/_files/80000/gielda_spadek_10530_3.jpg

Czy niemieckie Sparkassy spełniają nadal ich zadanie?

Fala wypowiedzeń wysoce oprocentowanych umów oszczędnościowych przez kasy oszczędnościowe jest sprawą samą w sobie. Kasy oszczędnościowe mają umowę publiczną, która chętnie jest wykorzystywana jako argument korzyści przez doradców kas oszczędnościowych. Należą do nich:

  • zapewnianie ludności i regionu usług pieniężnych i kredytowych,
  • pokrycie regionalnych wymagań kredytowych, zwłaszcza klasy średniej,
  • promocja oszczędności i osobistego bezpieczeństwa finansowego,
  • edukacja biznesowa mieszkańców regionu i wzmocnienie konkurencyjności,
  • zaangażowanie społeczne.
Należy rozważyć, czy ujemne stopy procentowe i anulowanie oprocentowanych umów oszczędnościowych są zgodne z promocją oszczędności i osobistym bezpieczeństwem finansowym. Jednak kasy oszczędnościowe to także firmy, a firmy muszą osiągać zysk. Dlaczego zatem mieliby się zachowywać inaczej? Inwestorzy i oszczędzający odpowiednio zareagują na to zachowanie i będą szukać alternatyw.

Inflacja powinna wzrosnąć!‎

Dodatkowym problemem wartości monetarnych jest pełzająca inflacja. Dewaluacja zżera jakiekolwiek zyski. Jeśli nie ma stopy zwrotu, trafia to w istotę inwestycji jako roli samej w sobie. EBC próbuje obecnie podnieść inflację. Byłoby to korzystne dla dłużników, zwłaszcza dla państw, ponieważ dług jest również wartością pieniężną. Ale byłoby to podwójną stratą dla inwestorów i oszczędzających. Z jednej strony oszczędności i rezerwy topnieją z powodu niskich stóp procentowych, z drugiej majątek maleje. Kto teraz nie reaguje i nie inwestuje pieniądze w bezpieczny sposób przeciwko inflacji, znajdzie się wśród przegranych. Rozczarowani oszczędzający nie będą mieli innego wyboru, jak zwrócić się do zasobów materialnych.

~ Metale szlachetne i strategiczne jako alternatywa ~

Robią to banki centralne. Chiny i Rosja masowo zwiększają swoje rezerwy złota, podnosząc automatycznie jego cenę. Jednocześnie narody odrywają się od bonów skarbowych USA, idąc coraz dalej w kierunku niezależności od dolara amerykańskiego. Cena złota przechodzi obecnie ogromny wzrost. Uncja złota w zeszłym tygodniu kosztowała ponad 1500 USD. Eksperci oczekują dalszego wzrostu cen. Prywatni oszczędzający mogą skorzystać z tego trendu.

Dolar amerykański traci na znaczeniu i już dawno stracił swój charakter jako ostateczny wykładni wartości. Narody coraz częściej korzystają z najstarszej waluty na świecie: złota. Jego wartość jest niekwestionowana we wszystkich kulturach.

Banki narodowe chcą wykorzystać złoto, aby uzyskać rodzaj ubezpieczenia kryzysowego na wypadek, gdyby tak się stało, i dolar ostatecznie stracił swoją rolę jako główna waluta rozliczeniowa. Spadająca akceptacja dolara amerykańskiego i masowa sprzedaż amerykańskich obligacji rządowych przez poszczególne państwa na całym świecie prowadzą do wzrostu podaży pieniądza w USA, co ostatecznie może zakończyć się jedynie inflacją. Jeśli dolar amerykański wejdzie w spiralę inflacyjną, będzie to miało daleko idące konsekwencje dla każdego kraju, który ma duże rezerwy dolara.

Waluty świata są od siebie uzależnione. Wszystkie waluty są walutami wirtualnymi, i dlatego można je bez ograniczeń wymieniać i mnożyć. Tylko zmiana systemu ze standardem złota może zapobiec najgorszemu i zakończyć redystrybucję bogactwa od podstaw – do banków centralnych. Dlatego istnieje wiele inicjatyw mających na celu ustanowienie nowego standardu złota.

Prywatni oszczędzający i inwestorzy powinni uznać tę sytuację za okazję do pożegnania się z wartościami pieniężnymi i zwrócenia się do metali szlachetnych. Tylko w ten sposób można bezpiecznie oszczędzać zasoby i budować rezerwy.

Metale szlachetne zawsze okazały się odpowiednim środkiem do ochrony i zabezpieczenia aktywów. Metale szlachetne są cennymi surowcami, które są oderwane od walut i których rozwój ma stałą wartość wewnętrzną. Metale szlachetne są prawdziwymi aktywami!

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

http://piotr-wajda.com/